Kilimas yra subtiliausia ir rafinuočiausia išraiškos forma Irane, o geriausi šiandien esantys pavyzdžiai laikomi aukščiausio lygio meno kūriniais, kada nors sukurtais žmogaus.

Žiūrėti  į persišką kilimą – tai žiūrėti į artistiško meno pasaulinį, puoselėtą daugiau kaip 2 500 metų. Persai pirmieji pradėjo rišti kilimus ir per daugelį kūrybingo ir išradingo darbo šimtmečių, pasinaudodami praeities kartų patirtimi, įgijo unikalius ir neprilygstamus gabumus šioje srityje.

Žiūrėti  į persišką kilimą – tai žiūrėti į artistiško meno pasaulinį, puoselėtą daugiau kaip 2 500 metų. 

Kilimas yra subtiliausia ir rafinuočiausia išraiškos forma Irane, o geriausi šiandien esantys pavyzdžiai laikomi aukščiausio lygio meno kūriniais, kada nors sukurtais žmogaus. Net ir šiandien, kai Irane greitai plėtojasi industrinė, urbanistinė visuomenė, santykis su persiškais kilimais yra toks pat stiprus, kaip ir anksčiau.

Sekdami persiško kilimo istoriją, mes kartu stebime vienos iš didingiausių pasaulio civilizacijų kultūrinį augimą. Nuolat gražėjantys kilimai, anksčiau buvę tik reikalingu daiktu ir paprastu grindų patiesalu, saugančiu nomandų gentainius nuo šalčio ir drėgmės, įgijo naują paskirtį ir vartotojus – karalius ir didikus, siekiančius išreikšti savo gerovę ir papuošti nuostabius pastatus.

Prabangos elementas ar buities rakandas?

Prabangos elementas, kokiu šiandien tapo persiškas kilimas, yra tikras kontrastas jo istorijos kukliai pradžiai nomadų laikais, kai gentys klajodavo po Persiją ieškodamos pragyvenimo šaltinio. Tais laikais kilimas buvo būtinas buities rakandas, apsaugantis nuo šalčio žiemos metu. Tačiau iš būtinybės gimė menas. Ryškių spalvų ir magiškų raštų grindų patiesalai, saugantys genties žmones nuo žvarbaus oro, taip pat į jų sunkų gyvenimą įnešdavo ir kruopelytę džiaugsmo ir geros nuotaikos.  Tuomet kilimai dažniausiai būdavo maži, o jų dydis priklausė nuo palapinės, kurioje gyveno žmonės.

 

Kilimas buvo ne tik baldas, bet ir neraštingų gentainių rašto forma, kurioje jie išreikšdavo savo sėkmės ir nesekmės akimirkas, savo siekius ir džiaugsmus. Taip žmonės pradėjo perduoti savo įgūdžius vaikams, kurie tuos įgūdžius tobulino ir, savo ruožtu, kaip šeimos paslaptį perduodavo savo atžaloms.

Tais laikais kilimų gamyba buvo didelės ištvermės reikalaujantis procesas. Net kai kilimų gamyba persikėlė į specialias dirbtuves (manufaktūras), kuriose prie vieno kilimo dirbo po kelis kilimų rišėjus, vienam kilimui pagaminti prireikdavo mėnesių ar netgi metų. Seniausias žinomas persiškas kilimas buvo atrastas rusų profesoriaus Rudenko 1949 metais, atliekant kasinėjimus Sibiro Altajaus kalnų kapavietėje.

Kilimas išliko tiesiog atsitiktinai. Šis kilimas vadinamas Pazyryk kilimėliu, yra rištas iš minkštos vilnos. centrinė kilimo dalis yra sodriai raudonos spalvos, su dviem plačiais kraštais, kurių vienas vaizduoja elnią, o kitas- persų raitelį. Kilimas pagamintas penktame amžiuje prieš mūsų erą ir dabar saugomas St. Peterburgo Ermitaže.