Jezdas

Miestas žinomas nuo Medijos laikų, kuomet vadintas Isačiu. Sasanidų laikais tai buvo zoroastrizmo centras, į kurį dar daugiau šio tikėjimo atstovų persikėlė prasidėjus Persijos islamizacijai. 

Miestas yra tarp Isfahano ir Kermano – tai buvęs prekybos kelio į Indiją pagrindinis polis. Jezdas turtingas savo unikalia architektūra. Jezde išlikę jachčalai – senoviniai kūginiai šaldytuvai, kuriuose saugomas ledas, atgabentas iš kalnų. Jezdas yra Irano zoroastrizmo cenras, mieste yra ugnies šventykla, kurioje dega amžinoji ugnis nuo pat 470 m.

Kilimų rišimas, šalia garsių Jezdo brokatinių audinių, šiame mieste vystėsi gana vangiai, greičiausiai tai lėmė avių auginimui netinkamas karštos ir sausos oro sąlygos. Šiame regione augintų avių vilna yra labai trapi ir dėl to nėra ilgaamžė. Jezde rišti kilimai yra itin reti, tačiau užburia turtingomis spalvomis ir gausia užslėptų simbolių ornamentika. Zoroastriečių kryžius simbolizuoja orą, žemę, vandėnį ir ugnį. Šis simbolis yra labai artimas pagoniškajam Žemynos simboliui.

Yazd, Persia